WALENTYNKI - BLOG - Greenasia

Przejdź do treści

Menu główne:

WALENTYNKI

Greenasia
Opublikowany przez w CIEKAWOSTKI ·
Tags: walentynkizwyczaje
W różnych krajach Walentynki trochę inaczej są obchodzone. W Hiszpanii daje się praktyczne prezenty. Kobiety dostają sprzęt AGD jak pralki czy lodówki. A mężczyźni dostają sprzęt elektroniczny. We Włoszech kupuje się odzież w kolorze czerwonym, oczywiście głównie bieliznę. We Francji zaprasza się w ten dzień ukochaną osobę na kolację lub do teatru oraz wysyłka bukieciki kwiatów. Zaś w Tajlandii jest to ulubiony dzień zawierania małżeństw…
 
Walentynki, święto zakochanych obchodzone jest zawsze 14 lutego. Tego dnia zakochani wyznają sobie miłość, obdarowują się podarunkami, kartkami, różami… Warty jednak pamiętać, że okazywanie miłości nie powinno się ograniczać tylko do jednego dnia w roku.
 
W Polsce święto to zdobyło popularność dopiero w latach 90-tych XX wieku. Również i mieszkańcy Tajlandii, którzy w myśl zasady „sanuk” (czyli „każdy powód do świętowania jest dobry”) z zamiłowaniem przejmują zachodnie święta, zaczęli je obchodzić stosunkowo niedawno.
 
Oczywiście, tak jak w innych krajach, tak również w Tajlandii najpopularniejsze tego dnia jest wręczanie kwiatów, zwłaszcza czerwonych róż. Ale królują także kwiaty lotosu. Właśnie w okresie Walentynek zakochani, w tym także rosnąca liczba turystów, wybiera rejs po jeziorze Nong Han w prowincji Udon Thani, popularnie nazywanym „morzem czerwonego lotosu”. Podobno właśnie w lutym tafla jeziora usłana jest milionem kwitnących czerwonych lotosów, widok których sprzyja romantyzmowi.

 
Walentynki w Tajlandii to także wzmożony okres ślubów. Tego dnia w samym Bangkoku w dzielnicy „Bang Rak”, znanej jako „dzielnica miłości”, pobiera się nawet do 1,5 tys. zakochanych par.
 
Ten dzień Tajowie obdarowują wszystkich tych których darzą uczuciem. Więc również jest to rodzina czy bliscy przyjaciele.
 
Jest również w Tajlandii święto Loy Karthong. Początki tego święta wywodzą się ze starożytnych Indii, gdzie była to ceremonia oddawania czci bogom Śiwie, Wisznu i Brahmie. Składano wtedy w ofierze latarnie wykonane z papieru i świec. Około 150 lat temu pod wpływem Króla Ramy IV święto to zostało przyjęte przez buddystów jako obchody uhonorowania Buddy. Jest obchodzone w czasie pełni księżyca w dwunastym miesiącu tajskiego kalendarza księżycowego (wypada zwykle w listopadzie). W trakcie ludzie puszczają małe tratwy lub lampiony, które mają symbolizować oczyszczenie duszy ze wszelkich złych emocji i uczynków. Symbolizuje ono wewnętrzne oczyszczenie ale i okazanie miłości.
 
Ten dzień dla młodych par jest z kolei ulubioną okazją do romantycznych spacerów nad jeziora i rzeki. Loy karthong to tajski odpowiednik „Nocy Kupały” z Polski. Teraz już chyba wszystko jest … jasne 😊.
 
W czasie tej nocy Tajowie wypuszczają papierowe lampiony (khom loi) lub puszczają na wodę ręcznie robione tratwy (krathongi).
 
Khom Loi – papierowe lampiony
krathongi – małe tratwy, tradycyjnie wykonane z liści i drzewa bananowca
ozdobione kwiatami, kadzidełkami i świeczkami. Niektórzy wkładają do nich monety, kosmyki włosów, a czasem nawet paznokcie.

 
W regionie Isaan przygotowania do festynu są przez miejscowe piękności traktowane bardzo poważnie. Budowane pracowicie i bogato zdobione tratwy-lampiony biorą udział w konkursie na najpiękniejsze dzieło. Podczas festiwalu organizowany jest również konkurs piękności (Miss and Mr. Yee Peng Contest), ulicami przechodzą procesje i parady, a w wybranych świątyniach odbywają się specjalne uroczystości.Brak komentarzy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego