VISAKHA BUCHA DAY - BLOG - Greenasia

Przejdź do treści

Menu główne:

VISAKHA BUCHA DAY

Greenasia
Opublikowany przez w CIEKAWOSTKI ·
Dzień Visakha Bucha Day jest jednym z najważniejszych świąt buddyjskich w kalendarzu tajskim. W 2021 roku to święto przypada na 26 maja.

Co trzeba wiedzieć o Visakha Bucha Day.
Według legendy Budda urodził się mniej więcej 2600 lata temu w małym królestwie Shukhodan na terytorium współczesnego Nepalu. Jego rodzice byli władcami. Po urodzeniu chłopiec otrzymał imię Siddhartha.
Pierwsze trzydzieści pięć lat życia książę poświęcił na myślenie o naturze i znaczeniu naszego świata. I pewnego dnia, siedząc pod drzewem Bothi, Siddhartha otrzymał oświecenie, nauczył się czterech szlachetnych prawd:
  1. Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu
  2. Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia
  3. Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia
  4. Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do     Ustania Cierpienia
Przez następne 45 lat Budda, czyli Oświecony, poświęcił dalszemu pogłębianiu wiedzy o świecie i medytacji. Osiemdziesięcioletni Budda osiągnął ostatni etap nieśmiertelności”. Następnie Nauczyciel opuścił swoje ziemskie ciało. Wszystkie wydarzenia odbyły się tego samego dnia - w szóstą pełnię księżyca w roku. Która teraz przypada na maj. Dlatego ten miesiąc jest tak ważny dla buddystów.
Rok kalendarzowy zawiera 13 miesięcy księżycowych plus 1-2 dni. Święto nie ma ustalonej stałej daty.

Jak to święto obchodzi się w Tajlandii?
Wczesnym rankiem ludzie udają się do świątyń i oferują jedzenie mnichom. Wieczorem natomiast biorą udział w procesjach. Uczestnicy procesji niosą w rękach znaki kultu Buddy. Mogą to być kwiaty lotosu, kadzidełka lub świece.
Główna ceremonia święta odbywa się w prowincji Nakhon Pat. Lokalna świątynia słynie z pomnika Chodzącego Buddy. Procesja odbywa się tutaj z obowiązkowym udziałem osobistości królewskich.
Jednocześnie w tym dniu Tajowie podejmują szczególne wysiłki aby wspierać potrzebujących, osoby starsze, niepełnosprawne i chore. Buddyście w tym dniu będą wspierać (najczęściej gotówką) różnego rodzaju akcje charytatywne w całym kraju.
To kończy Visakha Bucha w Tajlandii. Oświeceni, szczęśliwi ludzie wracają do domu, aby jutro kontynuować swoje codzienne sprawy.

W 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych jednogłośnie postanowiła uznać dzień Visakha Bucha za międzynarodowy.

Budda jest przede wszystkim Nauczycielem. Jego osobowość to nie tylko przedmiot kultu, ale przykład codziennego zachowania i sposobu myślenia. Dziedzictwem Buddy jest wiedza o tym, jak uchwycić istotę rzeczy, obudzić swoją świadomość, zakończyć ziemskie cierpienie i stać się godnym wiecznej błogości. Podstawową koncepcją jest jedno z powiedzeń Buddy. Znaczenie jest proste: zmień siebie, swoją ludzką naturę, staraj się zmieniać świat. Co ciekawe, w buddyzmie nie ma koncepcji Boga jako takiego.Brak komentarzy

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego